T/m half februari: Saturnus
De planeet Saturnus was vorig najaar in oppositie en is nu een avond-object. Hij nadert geleidelijk de zon. In de loop van de maand februari verdwijnt ze in de felle schemergloed. Eind mei verschijnt ie weer aan de ochtendhemel.
Saturnus oogt qua helderheid als een gewone ster. Hij kan niet zo helder worden als bijvoorbeeld Venus of Jupiter. Daarvoor staat de geringde planeet te ver van ons vandaan. Toch kun je we zien dat het om een planeet gaat en niet een ster. Sterren twinkelen, vooral als ze laag staan of als de lucht onrustig is. Planeten doen dat niet.
Saturnus staat bekend om zijn mooie ringen. Die zijn met een kleine telescoop al te zien. Dit jaar echter kijken we vrijwel tegen de zijkant van de ringen aan. Ze zijn dus heel dun door een kijker en eind dit jaar zelfs onzichtbaar. De komende jaren gaan de ringen geleidelijk weer open.
Wel zichtbaar met een telescoop zijn de manen van Saturnus. Titan kun je met een kleine kijker waarnemen, soms gaat dat wat makkelijker als deze maan wat verder van de felle Saturnus-bol staat.
Foto: NASA / JPL / Space Science Institute